
Svjetski dan knjige: Kultura Bošnjaka i Bosne i Hercegovine u kulturi svijeta
U povodu Svjetskog dana knjige i autorskih prava, utemeljenog odlukom UNESCO-a 1995. godine, Bošnjačka zajednica kulture „Preporod“ podsjeća na važnost knjige u sveukupnoj kulturi i civilizaciji, ali i u kulturi svakog naroda ponaosob.
Kao najstarija i temeljna organizacija kulture Bošnjaka, odnosno bošnjačka kulturna matica, Bošnjačka zajednica kulture „Preporod“ od svog osnivanja 1903. godine posebnu pažnju posvećuje upravo knjizi i kulturi čitanja, jednako kao i kulturi pisanja, doprinoseći na ovaj način ukupnoj kulturi Bošnjaka i Bosne i Hercegovine, ali i upisujući tako bošnjačku i bosanskohercegovačku kulturu u kulturu svijeta i njegovu kulturnu raznolikost.
Uz brojna izdanja iz ranijih vremena, kojima se tokom prethodnog stoljeća utemeljivala moderna bošnjačka i bosanskohercegovačka knjižna kultura, u novije vrijeme, počev od obnove rada i djelovanja 1990. godine, Bošnjačka zajednica kulture „Preporod“ objavila je nekoliko stotina različitih knjiga i drugih publikacija te realizirala više izdavačkih projekata od temeljne važnosti za kulturu Bošnjaka i Bosne i Hercegovine, među kojima se posebno ističu pionirski i kapitalni projekti kakvi su, između ostalih, i sljedeći:
Edicija Bošnjačka književnost u 100 knjiga, projekt utemeljen 1995. godine kao najveći izbor najznačajnijih ostvarenja iz bošnjačke književnosti s ciljem naučnog sistematiziranja i primjerenog prezentiranja bošnjačke književne prakse od srednjeg vijeka pa sve do savremenosti, a koji se realizira i danas, pri čemu je u međuvremenu objavljeno 12 kola po pet knjiga, odnosno sveukupno 60 od planiranih 100 knjiga edicije kao cjeline;
Pravopis bosanskoga jezika dr. Senahida Halilovića iz 1996. godine, prvi bosanski pravopis uopće, kojim je i zvanično vraćena samosvojnost bosanskom jeziku te kojim je započeo proces savremenog standardiziranja i afirmiranja bosanskog jezika kao takvog;
Historija Bošnjaka dr. Mustafe imamovića, prvi ikad objavljeni cjeloviti pregled historije bošnjačkog naroda od najstarijih vremena, pa sve do savremenog doba.
Pored ovih kapitalnih projekata, od devedesetih godina 20. st. u Institutu za bošnjačke studije kao naučnoistraživačkoj organizacijskoj jedinici Bošnjačke zajednice kulture „Preporod“ odvija se i rad na pripremi Enciklopedije Bošnjaka kao prve bošnjačke enciklopedije ikad, čime je utemeljena i samosvojna bošnjačka enciklopedistika. Također, istovremeno u Bibliotečko-informacijskom centru Bošnjačke zajednice kulture „Preporod“ odvija se i bibliografski rad u oblastima bošnjačkih studija, odnosno humanističkih i društvenih istraživanja vezanih za Bošnjake i Bosnu i Hercegovinu, čime je utemeljena i bošnjačka nacionalna bibliografija. U ovom segmentu, uz više personalnih bibliografija istaknutih istraživača u oblastima bošnjačkih studija, 2010. godine priređena je i Bibliografija izdanja BZK „Preporod“ i literatura o BZK „Preporod“: 1990–2010., koja za period od 1990. do 2010. godine uključuje 530 publikacija u izdanju Bošnjačke zajednice kulture „Preporod“, od čega su 424 knjige, 38 serijskih publikacija i 68 kataloga.
I danas se u Bošnjačkoj zajednici kulture „Preporod“ realizira niz temeljno važnih izdavačkih projekata, uključujući i nastavak ranije započetih, ali i više novih. Među ranije započetim izdavačkim projektima posebno se ističe edicija Bošnjačka književnost u 100 knjiga, čija se nova kola intenzivno priređuju, s ciljem da se rad na ovoj ediciji što prije privede kraju. Također, nastavljen je i rad na Enciklopediji Bošnjaka, koja se namjerava objaviti i u elektronskom obliku.
Uz ovo, pokrenuto je i više novih kapitalnih izdavačkih projekata Bošnjačke zajednice kulture „Preporod“. Jedan od najznačajnijih takvih projekata jeste novi Bosanski pravopis autorskog tima koji predvodi prof. dr. Dževad Jahić, a koji Institut za bošnjačke studije Bošnjačke zajednice kulture „Preporod“ realizira u saradnji s Institutom za jezik Univerziteta u Sarajevu s ciljem daljnjeg razvoja bosanskog jezičkog standarda na institucionalan način. Među novopokrenutim izdavačkim projektima jesu i edicije Bošnjačka književnost za djecu i mlade, Studia bosniaca i Musica bosniaca, a planirano je i pokretanje i još nekoliko novih. Edicijom Bošnjačka književnost za djecu i mlade predstavit će se najznačajnija ostvarenja za djecu i mlade iz ukupne bošnjačke književne prošlosti i savremenosti, pri čemu će se tako i ovaj segment bošnjačke književne prakse naučno sistematizirati te učiniti dostupnim čitaocima na primjeren način. Edicija Studia bosniaca naučna je edicija iz oblasti bošnjačkih studija, a cilj joj je predstaviti posebno vrijedne rezultate humanističkih i društvenih istraživanja vezanih za Bošnjake i Bosnu i Hercegovinu. Edicija Musica bosniaca, pak, specijalizirana je za muzičku umjetnost i muzičku tradiciju Bošnjaka i Bosne i Hercegove, a cilj joj je promovirati ostvarenja muzičke kulture, naročito ozbiljne muzike i muzičke baštine.
Bošnjačka zajednica kulture „Preporod“ izdaje i ediciju Drama, u kojoj se objavljuju dramski tekstovi nagrađeni na bijenalnom natječaju za Nagradu „Alija Isaković“ za najbolji dramski tekst na bosanskom jeziku, čime želi potaknuti i razvoj domaćeg dramskog književnog stvaralaštva. Uz odabrana djela istaknutih književnih i kulturnih stvaralaca, originalno književno stvaranje Bošnjačka zajednica kulture „Preporod“ potiče i kod najmlađih putem godišnjeg Konkursa za najuspješnije literarne i likovne radove polaznika predškolskih ustanova i učenika osnovnih škola u Bosni i Hercegovini, kao i putem online magazina za kulturu i društvo Biserje.ba, koji također namjerava objavljivati i u štampanom obliku. Povijest bošnjačke i bosanskohercegovačke kulture, a posebno kulturu knjige, pisanja i čitanja, Bošnjačka zajednica kulture „Preporod“ prezentira i afirmira putem digitalnog repozitorija kulture Bošnjaka Bošnjačka kuća znanja.
Zajedno sa Srpskim prosvjetnim i kulturnim društvom „Prosvjeta“, Hrvatskim kulturnim društvom „Napredak“ i Jevrejskim kulturno-prosvjetnim društvom „La Benevolencija“, Bošnjačka zajednica kulture „Preporod“ pokrenula je i ediciju Ženska lica Bosne, a s ciljem promoviranja nepoznate ženske povijesti Bosne i Hercegovine i bosanskohercegovačkog interkulturalnog društva.
Pored spomenutih kapitalnih i drugih širih izdavačkih projekata, Bošnjačka zajednica kulture „Preporod“ objavljuje i brojna druga monografska i pojedinačna izdanja, kao i dvije serijske publikacije, odnosno dva časopisa – Godišnjak BZK „Preporod“ kao središnju serijsku publikaciju godišnjeg karaktera te naučni časopis Bosnian studies kao jedini naučni časopis na engleskom jeziku iz oblasti bošnjačkih / bosanskih studija, a u inicirano je i objavljivanje treće serijske publikacije – naučnog časopisa Radovi Instituta za bošnjačke studije BZK „Preporod“
Izdavačku djelatnost Bošnjačke zajednice kulture „Preporod“ čine i mnoga druga izdanja, koja se objavljuju kako na razini Direkcije u Sarajevu, tako i na razini brojnih lokalnih podružnica – gradskih / općinskih i regionalnih / kantonalnih društava Bošnjačke zajednice kulture „Preporod“ u Bosni i Hercegovini i inostranstvu.
Oznaka:Bošnjaci